Aktualności

Aktualności

Aktywności osób niepełnosprawnych – dlaczego są tak potrzebne?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Osoby niepełnosprawne pragną czuć się uczestnikami życia społecznego na wielu płaszczyznach. Dzięki swojej determinacji udowadniają, że niemożliwe nie istnieje. Realizowanie swoich pasji to dla niepełnosprawnych nie tylko rehabilitacja, ale i forma integracji społecznej. Poznajcie istotne aktywności osób niepełnosprawnych.

 

Aktywności osób niepełnosprawnych – sport to zdrowie

Osoby z niepełnosprawnością próbują swoich sił w wielu dyscyplinach sportowych. Ich zmagania m.in. na igrzyskach paraolimpijskich możemy podziwiać od lat. Sport niepełnosprawnych, podobnie jak u ludzi zdrowych, odróżnia formę rekreacyjną od wyczynowej. Dla wielu osób z niepełnosprawnością ćwiczenia fizyczne są podstawą do utrzymania lub poprawy sprawności ciała. Szczególnie dla osób niepełnosprawnych ruchowo rehabilitacja jest istotna. Zawodowi Niepełnosprawni sportowcy rekreacyjne ćwiczenia zamieniają na regularny trening. Dzięki nim zawodnik może poprawiać osiągane wyniki. Sportowcy z niepełnosprawnością mają dobierane treningi do swoich indywidualnych możliwości. W tym wypadku brany jest także pod uwagę stopień jego niepełnosprawności. Obecnie w treningach osób niepełnosprawnych wplatane są również elementy rehabilitacyjne. 

 

Aktywność osób niepełnosprawnych – wyrazić siebie przez sztukę

Od dawna wiemy, jak kontakt z różnymi formami artystycznymi pozytywnie wpływa na samopoczucie. Osoby z niepełnosprawnością posiadają liczne uzdolnienia. Pięknie śpiewają, tworzą niesamowite prace plastyczne, grają na instrumentach. Pierwsza połowa lat 90. to początek cyklicznych warsztatów i festiwali artystycznych dla osób z niepełnosprawnością. Odbywają się one w różnych miastach w Polsce. Dzięki nim niepełnosprawni mogą rozwijać swoje pasje oraz nawiązywać nowe, ciekawe relacje. Podobnie jak w przypadku sportu – część osób niepełnosprawnych traktuje tego typu spotkania czysto rekreacyjnie. Niektórzy jednak na tyle odkrywają swój talent, że postanawiają na stałe związać życie ze swoimi pasjami. Warsztaty zapoczątkowały wiele przemian społecznych. Pełnosprawni zaczęli dostrzegać potencjał artystyczny osób z niepełnosprawnością. Dlatego dziś pojawia się dla nich coraz więcej miejsca m.in. na deskach teatru lub scenach muzycznych. Niepełnosprawni coraz częściej biorą także udział w popularnych programach rozrywkowych.

 

Więcej informacji w tekście źródłowym Anny Dydymskiej : Aktywności osób niepełnosprawnych – dlaczego są tak potrzebne? - Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

fundacja_abg_logo-h90.png

Skontaktuj się z nami!