Aktualności

Aktualności

3 Maja - Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Astma oskrzelowa to jedna z najczęściej występujących, niezakaźnych chorób, stwarzających poważne obciążenie dla pacjentów, ich bliskich, a z uwagi na ogromne koszty - także dla społeczeństwa. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na astmę choruje na święcie około 235 milionów osób, a umiera z jej powodu około 180 tys. chorych rocznie. W Polsce liczbę dotkniętych astmą szacuje się na około 4 mln. Wśród cierpiących na astmę znaczącą grupę stanowią dzieci, bowiem w większości przypadków przyczyną problemów jest alergia. W samej Europie ponad 130 milionów osób ma alergię górnych dróg oddechowych, a 30 mln – astmę. Dolegliwości te dotykają najczęściej osób młodych i nasilają się wraz z wiekiem.

Zarówno astma jak i alergia są uważane za choroby cywilizacyjne XXI wieku. Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik. Najczęściej pojawiające się objawy to nieżyt nosa, zapalenie spojówek, skurczy oskrzeli, trudności w oddychaniu, wysypki i bąble skórne. W skrajnych przypadkach reakcją organizmu na alergen może być wstrząs anafilaktyczny i zgon. Najczęściej występujące alergeny to roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych, wełna i pierze. Alergie, choć w zdecydowanej większości przypadków nie zagrażają bezpośrednio życiu człowieka, to poprzez swoje uciążliwe objawy w sposób znaczący zmniejszają jakość życia. Astma  z kolei jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Jej objawami są duszności, ucisku w klatce piersiowej i kaszel. Większość przypadków astmy dorosłych rozpoczyna się w dzieciństwie. U dwóch trzecich dzieci z astmą w wieku młodzieńczym następuje remisja. W około jednej trzeciej z tych przypadków następuje nawrót w wieku dorosłym. Nie sposób nie wspomnieć jak duży wpływ ma jakość powietrza na obie te choroby.

Wszechobecny smog w bezpośredni sposób oddziałuje na wzrost ryzyka rozwoju chociażby astmy oskrzelowej, a także potęguje występowanie jej objawów. Dlatego też szczególnie ważna jest edukacja chorych i ich rodzin oraz prowadzenie działań profilaktycznych mających zapobiegać rozwojowi chorób.

 

fundacja_abg_logo-h90.png

Skontaktuj się z nami!