Przedsiębiorstwo społeczne

Aktualności

Aktualności

Nowe Świadczenie Wspierające dla Osób z Niepełnosprawnościami - Pełne Wyjaśnienie i Wstęp do Zmian

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 Z dniem 1 stycznia 2024 r. weszła w życie nowa ustawa o świadczeniu wspierającym, stanowiąca przełom w systemie wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Warto zgłębić się w detale tych zmian, aby zrozumieć, jakie korzyści przynoszą i jak skorzystać z nowych możliwości.
 
Nowe Świadczenie Wspierające - Co To Za Instrument?
Świadczenie wspierające stanowi innowacyjne narzędzie wsparcia, dostępne dla osób z niepełnosprawnościami od ukończenia 18 roku życia. Jego głównym celem jest umożliwienie dorosłym jednostkom z niepełnosprawnością samodzielnego decydowania o tym, w jaki sposób wykorzystywane będzie otrzymywane wsparcie.
 
Przyznawane Punkty - Klucz Do Świadczenia:
Przyznanie świadczenia opiera się na decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, którą ocenia się w punktach w skali od 70 do 100. Wnioski o taką decyzję można składać do wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności od 1 stycznia 2024 r.
 
Ile Wynosi Świadczenie?
Kwota świadczenia wspierającego zależy od poziomu potrzeby wsparcia, mierzonego ilością przyznanych punktów i jest związana z wysokością renty socjalnej. Zakres kwotowy to od 40% do 220% renty socjalnej, a wysokość świadczenia podlega corocznej waloryzacji razem z rentą socjalną.
 
Harmonogram Wprowadzenia Świadczenia - Kiedy Ktoś Ma Prawo Skorzystać?
 
I etap (od 1 stycznia 2024 r.): Dla osób z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia (87-100 pkt).
II etap (od 1 stycznia 2025 r.): Dla osób z kolejnymi poziomami potrzeby wsparcia (78-86 pkt).
III etap (od 1 stycznia 2026 r.): Dla osób z pozostałymi uprawniającymi poziomami potrzeby wsparcia (70-77 pkt).
 
Zmiany dla Opiekunów:
Ustawa wprowadziła także znaczące zmiany w przyznawaniu świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje teraz niezależnie od zatrudnienia opiekuna, a jego wysokość wzrasta o 100% za każde kolejne niepełnosprawne dziecko w rodzinie. Specjalny zasiłek opiekuńczy został uchylony, a prawa do świadczeń opiekuńczych są teraz szeroko chronione dla osób, które nabyły je przed 1 stycznia 2024 r.
 
Jak Złożyć Wniosek?
Wnioski o świadczenie wspierające są przyjmowane od 1 stycznia 2024 r. przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wyłącznie w formie elektronicznej. Można to zrobić poprzez Platformę PUE ZUS, Portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.
 
Zapraszamy Do Sprawdzenia Pełnych Informacji:
To tylko krótka prezentacja nowego świadczenia wspierającego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace?fbclid=IwAR0Tam8SQtnBkO5kikz6tkEfMTZOJ5_gKXE00Xf-D48_Hliw4mNDcJz8fcQ, gdzie znajdziesz pełne wyjaśnienia, szczegóły w procesie ubiegania się o to ważne wsparcie. 
 
fundacja_abg_logo-h90.png

Adres: ul. Żurawia 43, 00-680 Warszawa
NIP 701 096 75 69      KRS 0000821895
Regon 385397950

 

Skontaktuj się z nami!