Przedsiębiorstwo społeczne

Aktualności

Aktualności

Tak naprawdę dostępność nie zawsze jest równa: Refleksja nad biurami poselskimi i senatorskimi dla osób ze szczególnymi potrzebami

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Dziś przedstawiamy Wam refleksję na temat dostępności biur poselskich i senatorskich dla osób ze szczególnymi potrzebami. Rzeczywistość pokazuje, że wiele z tych miejsc wymaga dostosowań, co może być zadaniem czasochłonnym i kosztownym..

Warto zauważyć, że problem dostępności biur dla osób ze szczególnymi potrzebami nie jest nowy. Organizacje społeczne, naukowcy i samorządy wielokrotnie podnoszą tę kwestię, wskazując na potrzebę zmian.

Zgodnie z prawem i Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych, biura poselskie i senatorskie powinny być dostępne dla wszystkich obywateli. To wymaga dostosowania przestrzeni architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej oraz cyfrowej.

Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek, zwraca uwagę na potrzebę zapewnienia realnego dostępu do parlamentarzystów, co jest istotne po zakończeniu wyborów. Uwzględniając jednak trudności związane z dostosowaniem istniejących budynków, podkreśla konieczność stopniowego usuwania barier i monitorowania procesu.

Warto podkreślić, że zapewnienie dostępności nie dotyczy tylko przestrzeni fizycznej, ale także informacji i komunikacji. Ustawa nakłada obowiązek wprowadzenia środków ułatwiających komunikację, dostępu do informacji oraz cyfrowej dostępności.

Niemniej jednak, zrozumienie i edukacja są kluczowe. RPO wskazuje, że brak świadomości i wiedzy technicznej jest często główną przyczyną istniejących barier. Działania edukacyjno-promocyjne mogą pomóc w zwiększeniu świadomości na temat problemów osób ze szczególnymi potrzebami.

W odpowiedzi na apel społeczeństwa, Kancelaria Senatu przyjęła ankietyczne podejście, badając stan dostępności biur senatorskich. Odpowiedzi będą kluczowe do określenia kierunku działań, zarówno tych możliwych do realizacji w krótkim terminie, jak i tych wymagających długofalowej perspektywy czasowej.

Warto podkreślić, że rozmowa na ten temat jest ważna, abyśmy razem mogli pracować nad stworzeniem bardziej dostępnej przestrzeni dla wszystkich obywateli. 🤝💙 #DostępnośćDlaWszystkich #RównośćObywatelska
fundacja_abg_logo-h90.png

Adres: ul. Żurawia 43, 00-680 Warszawa
NIP 701 096 75 69      KRS 0000821895
Regon 385397950

 

Skontaktuj się z nami!