Przedsiębiorstwo społeczne

Aktualności

Aktualności

Porozumienie Autyzm-Polska przeprowadza ankietę.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Ile osób z autyzmem żyje w Polsce? Jakie są ich potrzeby? Te pytania stanowią klucz do zrozumienia i wsparcia dla społeczności autystycznej. W kwietniu, Miesiącu Wiedzy o Autyzmie, Porozumienie Autyzm-Polska przeprowadza ankietę mającą na celu zgromadzenie danych na temat potrzeb osób z autyzmem oraz ich opiekunów.

Porozumienie Autyzm-Polska, federacja 47 organizacji z całej Polski, wraz z Parlamentarną Grupą ds. Autyzmu, składającą się z 14 posłanek i posłów, podjęło wysiłki w celu zrozumienia specyfiki i skalę potrzeb społeczności autystycznej w Polsce. Ludzie z autyzmem zmierają się z różnymi wyzwaniami, od nadwrażliwości sensorycznej po kłopoty w relacjach społecznych. Wymagają zrozumienia i wsparcia, którego często brakuje w systemie społecznym.

Ankieta, która jest głównym elementem kampanii "Autyzm. Zacznijmy liczyć się w Polsce", jest skierowana zarówno do osób z autyzmem, jak i ich opiekunów. Można ją wypełnić online poprzez [link do ankiety], zajmując nie więcej niż 15 minut.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie, przedstawiciele Porozumienia Autyzm-Polska oraz przewodniczący Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu, poseł Jacek Karnowski, podkreślili wagę zbierania danych na temat potrzeb społeczności autystycznej. Wyniki ankiety będą stanowić argument za wprowadzeniem rozwiązań systemowych, takich jak placówki dziennego wsparcia, małe domy z indywidualnym wsparciem, oraz programy zatrudnienia dla dorosłych osób z autyzmem.

Maria Wroniszewska z Fundacji Synapsis, członek zarządu Porozumienia Autyzm-Polska, przypomniała o istotności danych na temat społeczności autystycznej na przykładzie wcześniejszej ankiety przeprowadzonej na Mazowszu. Dr hab. Agnieszka Dudzińska, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, zaznaczyła potrzebę uwzględnienia różnorodności potrzeb osób z różnych części spektrum autyzmu.

Konferencja odbyła się kilka dni przed wyborami samorządowymi, dając możliwość poruszenia kwestii potrzeb osób autystycznych z lokalnymi włodarzami. Zwrócono uwagę na potrzebę działań samorządów w kierunku wspierania osób z autyzmem, a także formułowania oczekiwań wobec polityków.

Porozumienie Autyzm-Polska podkreśla potrzebę wprowadzenia ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym, która uwzględni różnorodność potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym małych domów z indywidualnym wsparciem. Dane pozyskane dzięki ankiecie stanowić będą ważny argument w dążeniu do wprowadzenia tych rozwiązań systemowych.

Wszystkie osoby zainteresowane mogą wziąć udział w ankiecie, wspierając w ten sposób proces rozumienia i wsparcia dla osób z autyzmem w Polsce.

Ankieta: https://porozumienieautyzmpolska.limesurvey.net/447374

fundacja_abg_logo-h90.png

Adres: ul. Żurawia 43, 00-680 Warszawa
NIP 701 096 75 69      KRS 0000821895
Regon 385397950

 

Skontaktuj się z nami!