Przedsiębiorstwo społeczne

Aktualności

Aktualności

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, chorobą na którą choruje 350 mln ludzi na świecie. Depresja jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Według prognoz do 2030 roku będzie na pierwszym miejscu wśród najczęstszych chorób. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiety. Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu innych dolegliwości ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle osób cierpi z powodu pojedynczych objawów depresyjnych.

 

Niestety ponad połowa tych przypadków pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją jedynie połowa otrzymuje adekwatne leczenie. Z tego względu niezwykle ważną dla każdego kwestią jest znajomość natury i objawów depresji oraz podstaw jej diagnostyki i leczenia. W Polsce szacuje się, że co 10 osoba cierpi na chorobę jaką jest depresja lub zaburzenia nastroju z tego kręgu chorób. Badania wskazują, że dwa razy częściej chorują kobiety niż mężczyźni, ale być może ta liczba wskazuje tylko tyle, że to kobiety częściej sięgają po pomoc niż mężczyźni. Różne badania wskazują, że choroba najczęściej przychodzi w wieku między 35 a 50 rokiem życia i wieku podeszłym. Wielu badaczy wskazuje jednak, że coraz częściej na depresję cierpią osoby młode, które dopiero wchodzą w dorosłe życie. Depresja jest chorobą. Podstawową formą leczenia jest farmakoterapia. Nieleczona depresja nasila się. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym większe szanse na trwałą poprawę i zapobieżenie ewentualnym nawrotom. Prowadzona równolegle do leczenia lekami psychoterapia pozwala szybciej uzyskać pełniejszą poprawę, zmniejsza również ryzyko nawrotów depresji. Psychoterapię powinno stosować się równolegle do farmakoterapii.

Jeżeli masz pytania lub wątpliwości zadzwoń na Antydepresyjny Telefon

 

Zaufania Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych nr 22 484 88 01.

Dyżurują przy nim lekarze psychiatrzy, którzy doradzą czy i jaka pomoc jest potrzebna

 
fundacja_abg_logo-h90.png

Adres: ul. Żurawia 43, 00-680 Warszawa
NIP 701 096 75 69      KRS 0000821895
Regon 385397950

 

Skontaktuj się z nami!