Aktualności

Aktualności

Wszystkie dzieci nasze są! Bezpłatne Sale Zabaw dla dzieci z Ukrainy

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzieciństwo to okres, który ma największy wpływ na dorosłe życie człowieka. Szczęśliwie przeżyte, wpływa pozytywnie na postrzeganie świata i ludzi, rozwiązywanie problemów i cały szereg innych sytuacji, z którymi musi zmierzyć się dorosły. Co jednak, gdy dziecko przeżywa traumę i jest świadkiem sytuacji, które nigdy nie powinny się wydarzyć? To my - dorośli musimy podjąć tę rękawicę i stanąć do walki, aby każdemu dziecku, KAŻDEMU(!), zapewnić równowagę i spokój. Komfortowe, bezpłatne sale zabaw dla dzieci z Ukrainy, wciąż objętej brutalną wojną, to odpowiedź Fundacji Aktywizacja Bez Granic na aktualne potrzeby najmłodszych.

Droga do spokoju

Po wojennej traumie jaką przeżyło tysiące dzieci z Ukrainy przybyłych do Polski, najważniejsze jest zapewnienie im - prócz profesjonalnej pomocy psychologicznej - spokoju i stabilizacji. Zrozpaczone matki, zdane tylko na siebie, często z więcej niż jednym dzieckiem, muszą szybko odnaleźć się w nowej, obcej rzeczywistości, aby zapewnić rodzinom godne życie. Tylko w jaki sposób to zrobić, skoro pod opieką mają małe dzieci? Z propozycją pomocy przychodzi Fundacja Aktywizacja Bez Granic, która oferuje w sumie aż 135 miejsc w całodziennych salach zabaw na terenie Warszawy, Krakowa, Łodzi i Poznania.

– Aby zminimalizować stres u dzieci, do opieki zatrudniamy tylko wykwalifikowane pedagożki z Ukrainy. Najmłodsi mogą się trochę poczuć „jak u siebie– wśród ukraińskich rówieśników, z opiekunkami mówiącymi w ojczystym języku, w salach wypełnionych zabawkamipowoli odzyskują dzieciństwo – opisuje sale zabaw prezes Fundacji, Teresa Hernik. Opiekunki w salach zostały zrekrutowane nie tylko pod kątem wykształcenia i doświadczenia, ale także empatii i umiejętności animacji czasu dzieci. Każde dziecko to nowa, często bardzo drastyczna historia. Dzięki codziennym rutynom i zapełnieniu czasu w placówce zajęciami, maluchy powoli odzyskują równowagę.

 

Beneficjenci projektu

Miejsca stworzono z myślą o dzieciach, które nie zostały jeszcze włączone do polskiego systemu oświaty - są swoistym stadium przejściowym – ułatwiającym dzieciom adaptację do nowych warunków życia. Sale przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-10 lat (3-15 lat w Warszawie). Podczas codziennej opieki zapewniane są 3 pełnowartościowe posiłki oraz szereg zajęć. Dzieci malują, wycinają, układają puzzle, śpiewają i tańczą – zupełnie jak w przedszkolu.

Grupą docelową projektu są także matki i opiekunki – oddając dzieci w bezpieczne, sprawdzone miejsce, mogą swobodnie wkroczyć na rynek pracy i uzyskać niezależność finansową i mieszkaniową. Ta niezależność jest niezwykle ważnym krokiem do odzyskania równowagi, po burzliwych wojennych przejściach.

 

Jak się zapisać?

Aby zgłosić uczestnictwo dziecka w naszej sali zabaw wystarczy zadzwonić pod numer telefonu:

  • +48 532 190 417 dla sali „Zielony Miś” w Warszawie,
  • +48 574 324 367 dla sal „Kraina Uśmiechu” w Krakowie, „Kolorowe Kredki” w Łodzi oraz „Malta Dzieciom” w Poznaniu.

 

Partnerzy

- Nie udałoby się stworzyć naszych sal, gdyby nie pomoc licznych firm – naszymi partnerami w czynieniu dobra są m.in.:  Federacja Przedsiębiorców Polskich, Vivus Finance, Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego, Galeria Malta w Poznaniu, Hycom S.A., Rekeep Polska, IKEA Polska, Eden Springs. Bez ich wsparcia nie bylibyśmy w stanie działać na taką skalę. Zaangażowane są zarówno firmy, jak i pracownicy, którzy organizując zbiórki zabawek, czy artykułów plastycznych pokazują swoje wielkie serca. Jeśli potrzebna jest jakakolwiek pomoc – zawsze możemy liczyć na ich zaangażowanie, za co z całego serca dziękujemy. – podsumowała Prezes Fundacji Aktywizacja Bez Granic, Teresa Hernik.

 

 

fundacja_abg_logo-h90.png

Adres: Aleje Ujazdowskie 51, 00-536 Warszawa 
NIP 701 096 75 69      KRS 0000821895
Regon 385397950

 

Skontaktuj się z nami!