Przedsiębiorstwo społeczne

Aktualności

Aktualności

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

🌟 Warto podkreślić ważność Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami!
To okazja, aby zrozumieć codzienne wyzwania, z jakimi borykają się niepełnosprawni, zarówno te widoczne, jak i te niezauważalne na pierwszy rzut oka. W Polsce żyje ponad 5 milionów osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, z różnymi zainteresowaniami, talentami i potrzebami. Dlatego kluczowe jest, abyśmy wszyscy, niezależnie od naszych różnic, byli świadomi i empatyczni wobec innych.
 
Poradnik Savoir-Vivre wobec osób z niepełnosprawnociami to zbiór zasad i wskazówek, które pomagają nam lepiej zrozumieć i komunikować się z osobami z niepełnosprawnościami. Oto kilka kluczowych punktów:
 
Mów bezpośrednio do osoby: Unikaj traktowania osób z niepełnosprawnościami przez ich opiekunów lub towarzyszy. Bezpośrednia komunikacja z nimi jest kluczowa dla budowania zaufania i poszanowania.
Uważaj na komplementy: Unikaj komplementów dotyczących niepełnosprawności, ponieważ mogą być odbierane jako patronizujące. Skup się raczej na pozytywnych cechach i osiągnięciach danej osoby.
Dostosuj się do rozmówcy: Jeśli rozmawiasz z osobą na wózku inwalidzkim lub na niższym poziomie wzrostu, dostosuj swoją wysokość, abyście mogli rozmawiać na równych warunkach.
Używaj naturalnego języka: Unikaj stosowania specjalistycznych terminów lub języka, który może być trudny do zrozumienia. Komunikuj się w sposób klarowny i uprzejmy.
Pytaj, jeśli chcesz pomóc: Zamiast zakładać, co osoba potrzebuje, zapytaj ją bezpośrednio, jak możesz jej pomóc. To wykazuje szacunek i gotowość do wsparcia.
Ostrożnie z kontaktem fizycznym: Nie każda osoba z niepełnosprawnością jest komfortowa z fizycznym kontaktem. Zawsze pytaj o zgodę przed dotknięciem czy pominięciem.
Poradnik ten podkreśla również różnorodność doświadczeń i potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Każda osoba zasługuje na szacunek, zrozumienie i wsparcie, a stosowanie się do tych wskazówek może przyczynić się do bardziej inkluzywnej społeczności.

fundacja_abg_logo-h90.png

Adres: ul. Żurawia 43, 00-680 Warszawa
NIP 701 096 75 69      KRS 0000821895
Regon 385397950

 

Skontaktuj się z nami!